poniedziałek, 5 grudnia 2011

Sunny earrings - silver, fluorite and topaz

 The local show I took part in at the end of November in Krakow was a lot of fun. But preparation to the show, then two intense day of selling made me tired and now I am ill for few days already. I hate being ill. It is great to stay in bed for two days, but nothing more, please. My hands miss silver and torch. Many projects wait for finishing and I have some photos to take. But! But I still have some news to show. :)

Giełda w Krakowie była udana, ale przygotowania, a potem dwa intensywne dni na giełdzie i efekt jest taki, że od kilku dni jestem chora. Odpoczynek w łóżku jest fajny, ale przez gora dwa dni i nie wtedy, gdy męczy mnie gorączka i kaszel. Heh. Tęsknię za pracą ze srebrem i palnikiem, mam do skończenia kilka projektów, sporo zdjęć do zrobienia. Ale! :) Nadal mam kilka zaległych nowości do pokazania.
 
Handcrafted earrings made of silver with small addition of copper (the filigree in the center of discs). The gemstones are sunny yellow fluorite and blue mystic topaz.

Kolczyki wykonane ręcznie ze srebra z niewielkim dodatkiem miedzi (filigran na środku dysków). Kamienie to fluorite w pięknym słonecznym kolorze i niebieskie topazy mistic.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz