piątek, 22 stycznia 2010

Wehikuł czasu - część 1. Na pocieszenie i na usprawiedliwienie.

Wyróżnienie motywuje do dalszej pracy. A ja ostatnio jakoś mało pokazuję nowych tworów. To nie brak weny, o nie! Wręcz przeciwnie - pomysłów mam aż za dużo i w tym tkwi chyba problem. Najpierw borykam się z podjęciem decyzji - który pomysł wybrać. ;-) A następny problem pojawia się, gdy pierwszy kolczyk jest skończony - praca przy drugim nie jest już tak samo pasjonująca i inne pomysły kuszą, by się za nie zabrać. Albo cierpię na brak sztyftów i drutu odpowiedniej grubości, by samej sobie je zrobić, co się właśnie teraz przydarzyło. I tak prawie gotowe wyroby czekają na dokończenie. Ale obiecuję, że wkrótce pojawią się nowości.

A dziś na pocieszenie i także jako usprawiedliwienie pokażę coś wyjątkowego. Prezent, jaki zrobił dla mnie mój przezdolny mąż. I teraz właśnie nastąpi wyjaśnienie - skąd ten "wehikuł czasu" w tytule.
A więc, drogie dzieci ;-) zabieram Was w podróż do dalekiej Szwecji, a konkretnie na wyspę Gotlandię. Ale nie jest to podróż tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Cofamy się do VII w. n.e. Są to czasy jeszcze przed "Wikingami", zwane okresem "przedwikińskim", albo Vendelskim. Vendel i Valsgarde to miejscowości niedaleko Uppsali, gdzie w ciągu kilku wieków chowano m.in. królów i królowe tamtych rejonów. Groby, które odkopali archeologowie, pełne są najwspanialszego wyposażenia : bogato zdobionych hełmów, tarcz, mieczy, naczyń, przedmiotów codziennego użytku oraz oczywiście biżuterii. Złoto, srebro, brąz, wspaniałe kamienie... 
Okres Vendelski to także charakterystyczny styl w sztuce, w zdobieniach. Styl ten przyjął się również na Gotlandii. Prezent, który otrzymałam od męża to właśnie bardzo wierna replika broszy znalezionej na Gotlandii, a wykonanej właśnie w tym stylu. 
Brosza jest piękna, wysadzana granatami i została wykonana przez Grześka od początku do końca - to jeden z pierwszych wykonanych przez niego samodzielnie odlewów srebrnych. Brosza jest wykonana ze srebra i ma średnicę ok. 48 mm. Nie mogę się na nią napatrzeć. Będzie wyglądać pięknie przy nowej sukni, którą mam zamiar sobie sprawić.
vendel_gotland_brooch2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz