środa, 18 listopada 2009

Wiedza tajemna? ;-)

O, nie, techniki granulacji i filigranu nie są z pewnością tajemną wiedzą, zostały tylko trochę zapomniane. Większość współczesnych jubilerów wybałuszy tylko oczy, jeśli przyniesiecie im projekt wymagający użycia tych dwóch technik - niestety, w zakładach jubilerskich króluje towar zakupiony jako już gotowy w hurtowni i ewentualnie mogą naprawić nam zepsutą biżuterię, zmniejszyć obrączkę lub wygrawerować napis.  I to jest chyba jeden z powodów dla którego wiele osób zaczyna robić biżuterię - chcą mieć coś innego, niepowtarzalnego... A potem pojawia się ochota na więcej. :-)
Kiedyś tak nie było - złotnik musiał znać bardzo skomplikowane techniki, które bardzo często były wtedy niebezpieczne dla zdrowia, bardzo częste były też przypadki śmierci...
Granulacja i filigran... Dlaczego wymieniam te techniki razem? Bo od początku najczęściej występowały razem, uzupełniając się wzajemnie. Filigran to technika, która pozwala na umieszczanie (poprzez zlutowanie) na metalowym przedmiocie skręcanych drucików uformowanych w jakichś kształt. A granulacja to technika, polegająca na przylutowywaniu metalowych kuleczek (granulek), jedna po drugiej, tworząc wzory. I co ważne - lutowanie nie oznacza tu lutowania lutownicą ;-), ale ogniem (w dzisiejszych czasach za pomocą palnika).
Obie techniki znane są od starożytności. Wspaniały poziom osiągnęły w sztuce Etrusków, ale ja uwielbiam patrzeć na arcydzieła wykonane mistrzów z wczesnośredniowiecznej Skandynawii (tak, tak, tych okropnych Wikingów, ale ten mit obalimy inny razem ;-) ), Rusi i innych krajów.
Obiecuję, że kiedyś zamieszczę zdjęcia prezentujące piękne okazy biżuteryjnych zabytków archeologicznych.
Ale do rzeczy...

Posługiwania się tymi zapomnianymi technikami nauczył mnie mój przezdolny mąż. Nie doszłam jeszcze do całkowitej wprawy, ale w razie czego mogę zawsze poprosić go o pomoc. ;-)
-----------------------------------------------------------------------------------------
Ważka - zawieszka.
Wykonana ręcznie od podstaw ze srebrnego drutu i srebrnej blaszki przy użyciu technik granulacji i filigranu. Wykonana wspólnie z mężem. :-)
ważka2

Ważka ażurowa - zawieszka.
Wykonana (wspólnie z mężem) ręcznie od podstaw ze srebrnego drutu przy użyciu technik granulacji i filigranu.
ważka1

Granulowane zegary - kolczyki.
Wykonane (wspólnie z mężem) ręcznie od podstaw ze srebrnego drutu i srebrnej blaszki przy użyciu technik granulacji i filigranu. Sztyfty również zostały zrobione ręcznie.
granulowane_zegary

Kolczyki motylki.
Motylki wykonane (przez męża) ręcznie od podstaw ze srebrnego drutu przy użyciu technik granulacji i filigranu. Tym razem mój udział ograniczył się tylko do złożenia kolczyków w całość z kryształkami Swarovski i biglami. :-)
motylki

2 komentarze:

  1. co za cuda!! moje wrapy przy twoich filigranach to sie chowaja

    OdpowiedzUsuń